Struktura firmy – jak ją zbudować i dlaczego jest ważna?

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Struktura firmy to sposób, w jaki poszczególne komórki i jednostki organizacyjne są ze sobą powiązane i współpracują. Odpowiednio zaprojektowana struktura może pomóc firmie w osiąganiu celów, efektywnej realizacji zadań i podejmowaniu skoordynowanych działań.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Rodzaje struktur firm

Istnieje wiele różnych rodzajów struktur firm, które można podzielić na dwie główne kategorie:

 • Struktury liniowe – w tym typie struktury każdy pracownik podlega bezpośrednio jednemu przełożonemu. Jest to najprostszy i najłatwiejszy do zrozumienia rodzaj struktury.
 • Struktury funkcyjne – w tym typie struktury pracownicy są podzieleni na grupy według funkcji, takich jak marketing, sprzedaż, produkcja czy finanse. Każda funkcja ma swojego kierownika, który jest odpowiedzialny za jej działania.

Inne rodzaje struktur firm

Do innych rodzajów struktur firm należą:

 • Struktury divisionalne – w tym typie struktury firma jest podzielona na jednostki organizacyjne, zwane dywizjami, które odpowiadają za określone produkty, usługi lub rynki.
 • Struktury macierzyste – w tym typie struktury pracownicy podlegają zarówno kierownikowi liniowemu, jak i kierownikowi funkcyjnemu. Jest to rozwiązanie, które pozwala na połączenie zalet struktury liniowej i funkcyjnej.
 • Struktury siatkowe – w tym typie struktury pracownicy współpracują ze sobą w sposób elastyczny, tworząc zespoły zadaniowe do realizacji konkretnych projektów.

Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!

Wybór struktury firmy

Wybór odpowiedniego rodzaju struktury firmy zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Rozmiar firmy – małe firmy często mogą sobie pozwolić na prostszą strukturę, podczas gdy duże firmy wymagają bardziej złożonego rozwiązania.
 • Rodzaj działalności – firmy produkcyjne i usługowe mają różne potrzeby, jeśli chodzi o strukturę organizacyjną.
 • Kultura organizacyjna – kultura firmy może wpływać na wybór struktury. Na przykład firmy o kulturze hierarchicznej mogą preferować strukturę liniową, podczas gdy firmy o kulturze egalitarnej mogą preferować strukturę siatkową.

Ważność struktury firmy

Odpowiednio zaprojektowana struktura firmy może przynieść wiele korzyści, takich jak:

 • Efektywność – dobrze skonstruowana struktura może pomóc firmie w efektywnej realizacji zadań i podejmowaniu skoordynowanych działań.
 • Efektywność kosztów – dobra struktura może pomóc firmie w optymalizacji kosztów.
 • Zwiększona produktywność – dobrze zaprojektowana struktura może pomóc firmie w zwiększeniu produktywności pracowników.
 • Ulepszenie komunikacji – dobra struktura może pomóc w ulepszeniu komunikacji między pracownikami i działami.
 • Zwiększona elastyczność – dobra struktura może pomóc firmie w dostosowaniu się do zmian w otoczeniu.

Potrzebujesz przestrzeni biurowej by móc realizować swoje zadania i rozwijać działalność? Zapoznaj się z naszą ofertą coworkingu!

Podsumowanie

Struktura firmy to ważny element, który może mieć znaczący wpływ na jej sukces. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju struktury należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak rozmiar firmy, rodzaj działalności i kultura organizacyjna.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top