Praca zdalna panaceum na współczesne problemy

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Każdy przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę jak droga jest przestrzeń biurowa. W Polsce wydatki sektora prywatnego przeznaczane na przestrzeń biurową liczone są w milionach złotych rocznie. Czy biura są nam niezbędne, czy może jest to zbędny koszt ponoszony dla podkreślenia prestiżu? Co dają biura i czy w ogóle są nam potrzebne?

Rozwój technologii komunikacyjnej znacząco zmniejszył świat. Kontaktowanie się z ludźmi ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Chin czy Brazylii nigdy nie było tak proste i tanie. Biura nie dają szczęścia nikomu – codzienne wczesne wstawanie, znikające godziny spędzone w korkach lub przepełnionych tramwajach, nie mówiąc o zepsutych relacjach rodzinnych pracą do późnych godzin. Część z was na pewno stwierdzi, że biura są niezbędne, aby ludzie mogli pracować w komfortowych warunkach, ale czy na pewno?

Efektywność, a praca zdalna

Zadaj sobie pytanie, gdzie najlepiej Ci się pracuje? W domu, kawiarni, bibliotece, czy w parku? Większość osób z pewnością wymieni któreś z tych miejsc. Rzadkością zdają się być osoby które wymienią w tej wyliczance biuro. Kończąc pilny projekt, szybciej zdecydujemy się na pracę do późna lub pojawienie się w magicznej przestrzeni biurowej przed naszymi współpracownikami. Wówczas wolni od rozproszeń, ciągłych dopytywań i niezwiązanych z naszym zadaniem innych przerywników, możemy skupić się na spokojnej pracy. Koszmar dnia codziennego, przeklinany przez miliony osób na całym świecie, może już niedługo zniknąć z listy naszych problemów.

Panaceum na trudy korporacyjnego życia może okazać się praca zdalna. Obecnie toczy się ogromna dyskusja dot. ograniczenia emisji spalin, która przekłada się na pomysły związane z ograniczeniem ruchu samochodów w miastach. Wyobraź sobie swoje miasto w którym znika 80% samochodów. Na ulicach zostaje jedynie co 5 pojazd. Miasto staje się czystsze, bezpieczniejsze i cichsze. Wydatki budżetowe, związane z utrzymaniem dróg w „dobrym” stanie, zostają pomniejszone. Tak, wyglądałoby miasto, gdyby większość z nas pracowała zdalnie.

Benefity, a praca zdalna

Zlikwidowanie największej bolączki miast to miły dodatek w stosunku do poprawy sytuacji finansowej każdego z nas – pracowników. Jeżeli do pracy poruszamy się autem mieszkając na przedmieściach miesięczny budżet przeznaczany na paliwo wynosi ok 800 zł. Pozbycie się auta przekłada się na roczną oszczędność 9 600 zł – idealną sumę na wakacje dla 4 osobowej rodziny. Oprócz znaczących oszczędności finansowych zyskamy dodatkowy czas – 2h dziennie poświęcone rodzinie, znajomym czy życiowej pasji, zamiast stania w korkach. To marzenie może niedługo stać się rzeczywistością!

Nie tylko stan osobistego budżetu ulegnie poprawie. IBM od 1995 dzięki swojej strategii pracy zdalnej ograniczył przestrzeń biurową o 7.25 milionów metrów kwadratowych. 5.39 milionów metrów kwadratowych sprzedano za 1.9 mld $, natomiast resztę przestrzeni podnajęto z rocznym przychodem przekraczającym 1 mld $. Obecnie IBM zatrudnia około 386  tyś. osób, z czego 40% regularnie pracuje poza biurem. Roczne oszczędności płynące z pracy zdalnej wynoszą ok 100 mln $ w USA i mniej więcej tyle samo w Europie.

Jeżeli nikomu nie pasuje praca w biurze, to dlaczego jeszcze istnieje? Wina leży zdecydowanie po stronie dzisiejszego postrzegania roli zarządzania w biznesie i niejako przerostu formy nad treścią obecną w przedsiębiorstwach. Patrząc w przyszłość, koncepcja biura zaniknie dzięki rozwojowi technologii, nasze życia będą bardziej wartościowe, a ludzie będą zastanawiali się – po co w ogóle były im biura.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top