Abenomika: Jak Shinzo Abe chciał ożywić japońską gospodarkę

abenomia
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Abenomika – czym jest i jak wpłynęła na japonię. Były premier Japonii Shinzo Abe, który został zamordowany w piątek, miał na celu przekształcenie gospodarki.

Był najdłużej urzędującym premierem kraju, zanim ustąpił ze stanowiska późnym latem 2020 roku.

Prawdopodobnie najgłośniejszą polityką jego kadencji była “Abenomika”, program gospodarczy noszący jego imię.

Chociaż szereg środków stymulacyjnych i poważnych reform ożywił trzecią co do wielkości gospodarkę świata, nie spełnił on również oczekiwań.

Pan Abe objął urząd w 2012 roku w czasie, gdy Japonia była w recesji. Abenomika była postrzegana jako pomoc w powrocie na ścieżkę wzrostu podczas jego pierwszej kadencji.

Jednak jego wysiłki mające na celu ożywienie japońskiej gospodarki stanęły przed poważnym wyzwaniem. Zwłaszcza, gdy kraj wpadł w recesję w 2020 roku.

To i inne spowolnienia wzbudziły pytania o skuteczność jego podejścia.

abenomika

Czym była Abenomika?

Podpisany przez pana Abe program gospodarczy był zestawem polityk, które wprowadził od 2012 roku.

Jego plan polegał na wyprowadzeniu gospodarki Japonii z dwóch dekad stagnacji przy użyciu tzw. trzech “strzałek” Abenomiki:

Polityka monetarna: Hiperłatwa polityka monetarna Japonii w postaci ujemnych krótkoterminowych stóp procentowych została wprowadzona dawno temu. W cely aby konsumenci i firmy mogli taniej pożyczać pieniądze i wydawać.

Bodziec fiskalny: Pompowanie pieniędzy do gospodarki. Rząd wydaje więcej pieniędzy na takie rzeczy jak infrastruktura lub daje zachęty finansowe dla firm, takie jak ulgi podatkowe.

Reformy strukturalne: Reforma korporacyjna, dodanie większej liczby kobiet do siły roboczej, liberalizacja pracy i dopuszczenie większej liczby migrantów do siły roboczej. W konsekwencji aby pomóc złagodzić presję na pracę i dodać do wzrostu gospodarczego.

Czy Abenomika zadziałała?

Jako ćwiczenie z budowania marki politycznej, Abenomika była z pewnością sukcesem, choć nie udało się osiągnąć kluczowego celu gospodarczego Abe.

Kiedy jego rząd objął urząd, stanął przed trudnym zadaniem ożywienia niegdyś dynamicznej gospodarki Japonii. Gospodarki, która wciąż pozostawała w cieniu poważnego spowolnienia z okresu tak zwanej “straconej dekady” od około 1991 do 2001 roku.

Abenomika pomogła napędzić wzrost, choć nie w takim tempie, jak w czasie powojennego boomu. Nawet teraz wielkość gospodarki pozostaje niższa niż 600 bilionów jenów. Pieniądze (3,7 biliona funtów; 4,4 biliona dolarów), które administracja pana Abe wyznaczyła na rok 2020.

Jednak gdy odchodził z urzędu, wielu ekonomistów przypisywało Abe, że postawił kraj w lepszej pozycji. Następnie przetrwać takie wstrząsy gospodarcze jak pandemia, niż gdy obejmował urząd prawie osiem lat wcześniej.

Gospodarcza spuścizna Shinzo Abe

Podejście gospodarcze pana Abe zostało zakwestionowane, gdy Japonia ponownie wpadła w recesję na początku 2020 roku.

Spotkał się również z krytyką dotyczącą tego, jak poradził sobie z Covidem w kraju. Przeprowadził kampanie zachęcające do turystyki krajowej, które zdaniem przeciwników przyczyniły się do odrodzenia infekcji.

Krytycy twierdzą również, że Abenomika nie spełniła obietnic, takich jak zapewnienie kobietom w pracy większego prawa głosu, zwalczanie nepotyzmu i zmiana niezdrowej kultury pracy.

Jednak w piątek prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda powiedział, że Abe zrobił wiele w kierunku “wyciągnięcia Japonii z przedłużającej się deflacji” i “osiągnięcia trwałego wzrostu gospodarczego”.

Dodał, że chce “wyrazić szczery szacunek dla silnego przywództwa Abe” i “wkładu w rozwój gospodarczy Japonii”.

Co zatem czeka teraz japońską gospodarkę?

Kiedy Abe ustąpił wiosną 2020 roku, jego następcą na stanowisku lidera Partii Liberalno-Demokratycznej i premiera został Yoshihide Suga, który kontynuował politykę Abenomiki.

Obecny premier Japonii Fumio Kishida zastąpił Sugę w październiku ubiegłego roku. Podobnie jak jego dwaj poprzednicy jest członkiem Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP), ale w wywiadzie udzielonym wkrótce po objęciu urzędu powiedział Financial Times: “Abenomika wyraźnie przyniosła wyniki w zakresie produktu krajowego brutto, zysków przedsiębiorstw i zatrudnienia. Nie udało się jednak osiągnąć punktu, w którym powstał “cykl cnotliwy”.

“Chcę osiągnąć wirtuozerski cykl gospodarczy poprzez podniesienie dochodów nie tylko pewnego segmentu, ale szerszej grupy ludzi, aby uruchomić konsumpcję. Wierzę, że to jest klucz do tego, jak nowa forma kapitalizmu będzie się różnić od przeszłości” – powiedział.

W obliczu Omicronu i gwałtownego wzrostu cen energii, obecny rząd wsparł zagrożone gospodarstwa domowe i dotknięte kryzysem przedsiębiorstwa.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przewiduje obecnie, że po powolnym początku roku, z popytem obciążonym przez Covid i wojnę rosyjsko-ukraińską, gospodarka zacznie się podnosić i wzrośnie o 1,7% w 2022 roku. Ostrzega jednak, że ożywienie gospodarcze będzie “powolne”.

Artykuły na temat podatków:

Podatek – rodzaje deklaracji PIT

Czy podatek może się przedawnić ?

Zmiana zasad poboru zaliczek – podatek PIT

Odroczony podatek dochodowy

Użyczenie nieruchomości a podatek VAT

Podatek liniowy – czy to się opłaca?

Czy spółka musi płacić podatek VAT?

Zaliczka na podatek dochodowy

Podatek dochodowy — najważniejsze informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *