Łatwość biznesu w Polsce

TMF Global Complexity Index 2022
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Łatwość biznesu w Polsce jest kwestionowana od jakiegoś czasu. Polska 10. krajem na świecie i 4. w Europie, gdzie prowadzenie biznesu jest największym wyzwaniem. Na ile będzie to miało wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki. Czy wprowadzone przepisy realnie wpłyną na wzrost wpływów podatkowych.

Łatwość biznesu w Polsce

Polska, głównie dzięki rządowemu programowi „Nowy polski ład”, po raz drugi z rzędu znalazła się na 10. miejscu na świecie i jest czwarta w Europie wśród krajów o najbardziej skomplikowanych regulacjach regulujących prowadzenie biznesu, według Global Complexity. Co więcej Nowy polski ład jest prześmiewczo nazywany przez opozycję “polskim nieładem”. Kolejne pytanie jakie się nasuwa to na ile będzie on miał wpływ na rosnące zapotrzebowanie wpływów budżetowych. Index Raport 2022 przygotowany przez TMF Group, globalną firmę świadczącą usługi biznesowe dla firm działających lokalnie i międzynarodowo. Najtrudniejszym krajem na świecie do prowadzenia interesów jest Brazylia, podczas gdy w Europie jest to Francja. Raport identyfikuje również trzy kluczowe kwestie, które będą kształtować globalny krajobraz biznesowy i otoczenie regulacyjne w nadchodzących miesiącach.

Raport można pobrać pod podanymi adresami www:

The Global Business Complexity index 2022

The Global Business Complexity index 2021

Łatwość biznesu w Polsce – jak wygląda w innych krajach?

Zestawienie w jednym miejscu z Francją sugeruje opóźnione efekty tego typu regulacji. W przypadku Francji mamy do czynienia z regulacjami które tworzą pozafinansowe bariery wejścia na rynek. Ostateczny efekt tego typu regulacji skutkuje skoncentrowanym przemysłem chronionym przez regulacji prawen. Ma to w długim okresie także na konkurencyjność firm, które w sztuczny sposób utrzymują swoją pozycję na rynku.

łatwość biznesu w Polsce

Prawo i przepisy podatkowe

Autorzy raportu TMF Global Complexity Index 2022 przyjrzeli się 77 jurysdykcjom, które odpowiadają za 92 procent światowego PKB i 95 procent BIZ netto. Co więcej porównali 292 corocznie monitorowane wskaźniki dotyczące kluczowych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie regulacji administracyjnych i zapewnienia zgodności z przepisami prawa, jakie przedsiębiorcy planują prowadzić na wybranym rynku.

Polska po raz drugi z rzędu znalazła się w gronie dziesięciu krajów, w których prowadzenie biznesu jest najtrudniejsze, zamykając stos. W Europie trudniej jest prowadzić biznes we Francji, Grecji i we Włoszech niż w Polsce.

Jak oceniać nowy polski ład?

Czy projekt nowego polskiego ładu przyniesie wzrost wpływów podatkowych? Trudno to określić po tak krótkim czasie działania. Z pewnością ma on na celu wprowadzenie regulacji zwiększających obciążenia finansowe pracy. Zmiany pojawiają się także w ograniczeniu metod wypłacania zysków spółek. Różnego rodzaju struktury, które wcześniej służyły do ograniczenia obciążeń CIT ograniczono w znaczynm stopniu.

Jak zwracają uwagę autorzy raportu, w ciągu ostatniego roku polski rząd wprowadził wiele aktów prawnych uchwalonych w krótkim czasie, choć nie zawsze łatwym do interpretacji w rzeczywistości biznesowej. Najbardziej rozbudowany pakiet wprowadzono w ramach „Nowy polski ład”. Jeśli jesteście tym zainteresowani będziemy was informować na bieżąco o zmianach jakie pojawią się w najbliższym czasie. Obserwujcie naszego bloga i zaglądajcie na naszego instagrama.

https://www.instagram.com/jakzalozycdzialalnosc/

Polecamy wam zapoznać się też z innymi artykułami:

Praca zdalna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *