Podatek liniowy i jednocześnie ryczałt

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Podatek liniowy i jednocześnie ryczałt – Polski Nowy Ład wprowadza szereg zmian w opodatkowaniu zarówno dla firm jak i osób fizycznych. Trzeba przyznać że zmiany te to prawdziwa rewolucja. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie czy można połączyć podatek liniowy i ryczałt. Jeśli interesuje Cię to zagadnienie zachęcam Cię do przeczytania artykułu do końca.

Podatek liniowy i jednocześnie ryczałt

Czasem zdarzają się sytuacje, że prowadzisz działalność w różnych formach. Polskie prawo dopuszcza możliwość prowadzenia słynnej JDG, ale też np. wspólnik spółki niemającej osobowości prawnej np. spółki jawnej czy cywilnej. Obie te formy prowadzenia działalności można oczywiście inaczej opodatkowane. JDG możesz rozliczać na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a dla spółki korzystniejszy natomiast może okazać się podatek liniowy. Wtedy powstaje pytanie postawione właśnie w tytule naszego artykułu. – “Podatek liniowy razem z ryczałtem – czy to możliwe?”

Co mówią przepisy ustawy o PIT ?

Jak nadmienia Ustawa o PIT osoby, które prowadzą indywidualną działalność gospodarczą i są jednocześnie wspólnikami s\spółki jawnej lub spółki partnerskiej czy spółki cywilnej lub są wspólnikami co najmniej dwóch takich spółek mają prawo opodatkować każdą z tych działalności jedną z form opodatkowania: liniowo albo na zasadach ogólnych. Nie można jednej działalności np. JDG opodatkować podatkiem liniowym, a drugiej na zasadach ogólnych

Podatek liniowy i jednocześnie ryczałt

Przepisy o ryczałcie

Ryczałt jest już przecież zupełnie innym podatkiem, który także mogą płacić przedsiębiorcy. Ryczałt mogą płacić osoby fizyczne , spółki jawne osób fizycznych oraz spółki cywilne. Pamiętaj, że w tym przypadku podstawą opodatkowania jest przychód a nie dochód.

Załóżmy że Twoja JDG np. z wynajmu nieruchomości opodatkujesz ryczałtem. Inna Twoja działalność jako np. wspólnika spółki jawnej może być opodatkowana liniowo tj. podatkiem wg stawki 19%. Nie ma w tym zakresie przeszkód. Oczywiście w pełni możliwa jest sytuacja odwrotna.

[reblex id=’323′

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top