Jak dobrze rozliczyć VAT? – O czym pisaliśmy już w innym naszym artykule podatek od towarów i usług możesz rozliczyć co miesiąc, ale “mali podatnicy VAT mogą wybrać rozliczenie kwartalneW zależności od sposobu rozliczenia składamy jeden z jednolitych plików kontrolnych ( JPK)
- JPK_V7 – jeżeli rozliczają się miesięczne
- JPK_V7K – jeżeli rozliczają się kwartalne
Co ważne od 1 października 2020 roku podatnicy składają pliki JPK wraz z deklaracją VAT. Do urzędu prześlij JPK_V7 jeśli rozliczasz się miesięczne) lub JPK_V7K jeśli rozliczasz się rozliczenie kwartalne.
Termin rozliczenia podatku
Musisz złożyć deklarację i zapłacić wynikający z niej podatek
- przy rozliczeniu miesięcznym – do 25. dnia następnego miesiąca, na przykład za maj do 25 czerwca, a za czerwiec do 25 lipca.
- przy rozliczeniu kwartalnym – do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (25 kwietnia, 25 lipca, 25 października, 25 stycznia).
Pamiętaj, że w przypadku, gdy dzień złożenia deklaracji VAT przypada w sobotę, niedzielę lub święto, termin rozliczenia zostaje przesunięty na najbliższy dzień roboczy. Ważne, by dotrzymywać terminu. Jeśli tego nie zrobimy możemy mieć spore problemy. Za każdy dzień zwłoki w płatności podatku VAT wykazanego w deklaracji zostajesz obciążony odsetkami. Obecnie stawka podstawowa odsetek wynosi 8 % rocznie. Jeśli kwota odsetek nie przekracza 8,70 zł (trzykrotna wartość opłaty pobieranej przez Pocztę Polską za przesyłkę listową poleconą), przedsiębiorca nie musi ich płacić.
Stawki VAT
Podatek VAT płacisz według stawek:
- 23% – tyle wynosi podstawowa podatku od towarów i usług
- 8% – stawka obniżona, dotyczy m.in. budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, usług związanych z kulturą, sportem, rekreacją
- 5% – stawka obniżona, obejmuje m.in. podstawowe produkty żywnościowe (np. pieczywo, nabiał), artykuły dla niemowląt, książki i e-booki
- 0% – stawka preferencyjna, stosowana między innymi w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów oraz w eksporcie towarów.
Co ważne, przy zastosowaniu stawki 0 % nie płacisz podatku, od sprzedaży. Masz jednak prawo do odliczenia VAT od zakupu towarów i usług z związanych z daną transakcją.
Jak dobrze rozliczyć VAT? –
Kiedy przysługuje obniżenie VAT-u
W ustawie o podatku od towarów i usług znajdziemy załączniki. Wymienione są w nich wszystkie towary na, które przysługuje obniżona stawka podatku.
Niektóre towary mają obniżone stawki podatku VAT.
W załączniku nr 3 do ustawy o VAT znajduje się wykaz towarów i usług opodatkowanych obniżoną stawką podatku. Jej wysokość to 8%.
Wymienione są tam między innymi:
- towary spożywcze (na przykład kawa, wyroby cukiernicze niezawierające kakao, sosy)
- towary zwykle używane w rolnictwie (na przykład drzewa żywe, bulwy, korzenie, nasiona, ziarna, ziemia ogrodnicza)
- towary związane z ochroną zdrowia (na przykład wyroby medyczne, produkty lecznicze, środki odkażające o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i wirusobójczych)
- niektóre usługi (na przykład usługi taksówek, weterynaryjne, fryzjerskie).
Ponadto stawką 8% VAT opodatkowane są dostawa budynków i lokali mieszkalnych oraz określone usługi budowlane ich dotyczące).
W załączniku nr 10 do ustawy o VAT znajduje się wykaz towarów i usług opodatkowanych obniżoną stawką podatku w wysokości 5%. Wymienione są tam między innymi:
- towary spożywcze (na przykład mięso, produkty mleczarskie, warzywa, owoce, zboża)
- inne towary (na przykład książki, pieluchy, smoczki dla dzieci).
Artykuły na temat podatków z naszego zaprzyjaźnionego portalu:
Podatek – rodzaje deklaracji PIT
Czy podatek może się przedawnić ?
Zmiana zasad poboru zaliczek – podatek PIT
Użyczenie nieruchomości a podatek VAT
Podatek liniowy – czy to się opłaca?