Problemy Niemiec – ‘Sytuacja jest bardziej niż dramatyczna’

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Problemy Niemiec narastają z miesiąca na miesiąc. Niemcy racjonują ciepłą wodę i wyłączają światła, aby zmniejszyć zużycie gazu ziemnego. Od miesięcy Niemcy obawiają się konieczności racjonowania energii w obliczu rosnącej gotowości Rosji do zakręcania kurka. Teraz te obawy stają się rzeczywistością, ponieważ Niemcy przygotowują się do powrotu do racjonowania energii w stylu lat 70-tych. Momentu kiedy to embargo na ropę naftową OPEC zmusiło rządy do wprowadzenia takich środków jak:

  • przyciemnione światła,
  • niedziele bez samochodów,
problemy niemiec

Problemy Niemiec bardziej złożone

Tylko, że kryzys energetyczny 2022 roku nie ogranicza się do ropy.

W zeszłym roku Niemcy uzależniły się od Rosji w 55% od importu gazu ziemnego. Od tego czasu udało im się zredukować tę liczbę do 35%. Natomiast Rosja wydaje się być gotowa do dalszego ograniczenia dostaw gazu do Europy, niemieccy urzędnicy muszą dokonać trudnych wyborów.

W tym tygodniu urzędnik miejski w Hamburgu – drugim co do wielkości mieście Niemiec – ostrzegł, że “ciepła woda może być dostępna tylko w niektórych porach dnia w nagłych wypadkach”, przewidując możliwość poważnego niedoboru gazu ziemnego. Następnie w piątek mieszkańców wschodniego landu Saksonii poinformowano przez spółdzielnię mieszkaniową, że mogą brać gorące prysznice tylko między godziną 4.00 a 8.00, 11.00 a 13.00 oraz 17.00 a 21.00 każdego dnia – podał Financial Times.

Co dalej?

“Sytuacja jest bardziej niż dramatyczna” – powiedział “FT” Axel Gedaschko, niemiecki polityk i prezes GdW, federalnego związku niemieckich mieszkań.

Nie tylko ciepła woda jest racjonowana. W wyniku tego zalecono skrócenia czasu brania prysznica, urzędnicy proszą rady miejskie w o inne działania.

Proponują wyłączanie świateł w nocy, zaprzestanie oświetlania zabytkowych budynków i ograniczenie używania klimatyzatorów w celu oszczędzania energii elektrycznej – podaje “FT”.

Niemieckie ministerstwo gospodarki wydało w czerwcu zalecenia, których obywatele powinni przestrzegać w okresie letnim. Wynika to z prognoz, ponieważ rosną szanse na ostry niedobór energii następnej zimy.

Niemców proszono o jak najrzadsze korzystanie z klimatyzacji, unikanie ogrzewania w domach, gdy tylko pozwala na to pogoda. Równocześnie w miarę możliwości zmianę żarówek na bardziej energooszczędne LED-y.

Również w zeszłym miesiącu, krótko po tym, jak Rosja ograniczyła dostawy gazu ziemnego do Niemiec. Po ograniczeniu przez swój gazociąg Nord Stream 1 o 40%, wicekanclerz Niemiec Robert Habeck wystosował na Twitterze apel wideo. W apelu do obywateli, mówiąc, że okoliczności są obecnie “poważne”. Wezwał Niemców do rozpoczęcia myślenia o tym, jak mogą oszczędzać energię w swoich gospodarstwach domowych.

Problemy Niemiec – Historia kontynuuje

“Każda kilowatogodzina pomaga w tej sytuacji” – powiedział Habeck.

Urzędnicy proszą Niemców o racjonowanie energii już teraz, ponieważ kraj ściga się o wypełnienie rezerw gazu ziemnego przed następną zimą. Przy pełnych rezerwach Niemcy byłyby w stanie znieść całkowite odcięcie importu rosyjskiego gazu przez około 10 tygodni. Poinformował urzędnik państwowy w zeszłym miesiącu.

Jednak wypełnienie rezerw okazuje się być dużym wyzwaniem. Niemieckie rezerwy gazu wypełniono obecnie tylko w 62%, według krajowego regulatora sieci Bundesnetzagentur.

Habeck powiedział, że Niemcy planują osiągnięcie 80% pojemności magazynów gazu ziemnego do października i 90% do listopada. Ale to zależy od tego, czy przepływy z Rosji będą półpewne, a niemieccy urzędnicy są coraz bardziej pesymistyczni, że dostawy z krytycznego rurociągu Nord Stream 1 zostaną wznowione w najbliższym czasie.

EditWirtualne Biuro PoznańSearch for:

Ostatnie wpisy

Najnowsze komentarze

Jak podaje Bundesnetzagentur, przepływy z Nord Stream 1 są wciąż na poziomie zaledwie 40% maksymalnej przepustowości. Jeśli dostawy pozostaną ograniczone, biuro zauważa, że “prawie nie będzie możliwe”, aby kraj osiągnął swój listopadowy cel osiągnięcia 90% zdolności magazynowania.

Aczkolwiek bez wystarczających rezerw wzrasta prawdopodobieństwo, że następnej zimy Niemcy będą zmuszeni do jeszcze ostrzejszego racjonowania energii. W wyniku tego kraj znajduje się obecnie w “drugim stopniu alarmowym” swojego planu awaryjnego. Oznacza to, że “bezpieczeństwo dostaw zapewniono, ale sytuacja jest napięta” – podało ministerstwo gospodarki.

Problemy Niemiec narastają. Na obecnym poziomie alarmowym niemiecki rząd może zalecić środki racjonowania, ale nie może ich nakazać. To może się szybko zmienić, jeśli kraj wejdzie w trzeci i ostatni etap planu alarmowego. W wyniku tego na tym etapie rząd uzyskałby szersze uprawnienia do interweniowania poprzez “środki nierynkowe”. Wszsytko to w celu regulacji zużycia gazu ziemnego, w tym bardziej rygorystyczne rozporządzenia dotyczące racjonowania.

Artykuły na temat podatków:

Podatek – rodzaje deklaracji PIT

Czy podatek może się przedawnić ?

Zmiana zasad poboru zaliczek – podatek PIT

Odroczony podatek dochodowy

Użyczenie nieruchomości a podatek VAT

Podatek liniowy – czy to się opłaca?

Czy spółka musi płacić podatek VAT?

Zaliczka na podatek dochodowy

Podatek dochodowy — najważniejsze informacje

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top