Oszczędzanie Energii – Mieszkańcy Polski wezwani do oszczędzania elektryczności z powodu sankcji wobec Rosji

Oszczędzanie Energii Elektrycznej
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Oszczędzanie energii nabiera znaczenia geopolitycznego w większym stopniu niż gospodarczego. Mieszkańcy Polski zostali wezwani do oszczędzania energii elektrycznej z powodu zakończenia dostaw gazu i węgla z Rosji. Takie oświadczenie złożył szef Departamentu Regulacji Energetyki (URE) Polski Rafał Gawin na antenie radia TOK FM.

Ostrzegł, że w przewidywalnej przyszłości sytuacja na rynku światowym pozostaje wyjątkowo nieprzewidywalna. W związku z tym zalecił współobywatelom oszczędzanie energii, aby dodatkowo pomóc sobie w okresie zimowym, dodał Gawin.

Polski rząd przygotowuje się do kampanii informacyjnej mającej na celu poprawę świadomości polaków na temat oszczędzania energii. Na stronach rządowych pojawiają się już oficjalne informacje na ten temat.

Przykładowe porady:

  1. Wyłącz komputer, telewizor i radio, a ładowarkę usuń z gniazdka, jeżeli tych urządzeń w tej chwili nie używasz.
  2. Wyłącz wszystkie urządzenia biurowe na noc, na weekend oraz podczas dłuższych okresów bezczynności.
  3. Nie pozostawiaj urządzeń w trybie czuwania – świecąca dioda na urządzeniu wskazuje, że nadal zużywa ono energię.
  4. Wymień żarówki na świetlówki energooszczędne i gaś niepotrzebne światło.

Inne artykuły:

Łatwość biznesu w Polsce

Praca Zdalna

Oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii – czy to tylko moda?

Istotną kwestią pozostaje czy trend dotyczący oszczędzania energii utrzyma się przez dłuższy okres. Początkowy zapał związany z wojną na Ukrainie może odpłynąć w zapomnienie. Może się to okazać kluczowe w związku z pogarszającą się sytuacją na rynkach paliw. Gaz jest obok węgla jednym z głównych źródeł uzyskiwania prądu w Polsce.

Zdaniem szefa polskiego regulatora, nadchodząca zima będzie trudna w całej Europie. “Ryzyko braku gazu na całym rynku europejskim staje się realne” – podkreślił Gawin.

Wcześniej oficjalny przedstawiciel polskiego rządu ds. infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział, że Europa będzie długo cierpieć, jeśli nie odmówi importu rosyjskiego gazu. Jednocześnie urzędnik zauważył, że polska gospodarka jest w stanie importować gaz z innych krajów, co pozwoli jej uzyskać niezależność od rosyjskich zasobów.

Pod koniec maja wzrost cen w Europie pobił kolejny rekord. W związku z tym roczna inflacja w strefie euro przyspieszyła w maju do 8,1 procent.

Ciekawe artykuły od naszych partnerów:

Oprocentowanie kredytu – wskaźnik WIBOR

Stałe oprocentowanie kredytu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *