Jak księgować leasing ? – Sposób ujmowania leasingu w ewidencji zdarzeń gospodarczych zależy zawsze od rodzaju leasingu. Wyróżniamy leasing operacyjny oraz leasing finansowy.
Leasing znajduje swoje podstawy w kodeksie cywilnym. Konkretnie w art. 7091. Jest to umowa zawierana pomiędzy finansującym – czyli ”podmiotem gospodarczym nabywającym, od określonego zbywcy określoną rzecz, którą następnie oddaje na określony czas do używania albo używania i pobierania pożytków (użytkowania) korzystającemu.” W zamian korzystający zobowiązuje się płacić finansującemu ratalne wynagrodzenie pieniężne, odpowiadające co najmniej cenie uiszczonej z tytułu nabycia tej rzeczy przez finansującego.
Przepis, który cytujemy charakteryzuje leasing pośredni takiego, w którym jego przedmiot nie jest wywarzany przez finansującego, a nabywany przez niego od producenta. Jeżeli natomiast rzecz jest oddawana w leasing korzystającemu bezpośrednio przez jej wytwórcę – wówczas mówimy o leasingu bezpośrednim.
Co więcej cytowany powyżej przepis oddaje istotę tzw. leasingu finansowego. – Zwanego inaczej leasingiem kapitałowym lub finansowanym. Oddanie przedmiotu korzystającemu następuje na cały okres gospodarczej używalności rzeczy. Okres ten odpowiada okresowi jej amortyzacji.
Inaczej sytuacja wygląda w leasingu operacyjnym. Taki leasing inaczej nazywamy bieżącym. W jego wypadku oddanie rzeczy następuje na krótszy czas, nie pokrywający się z okresem jej całkowitej amortyzacji. Dlatego też, w ramach tego okresu finansujący może zawrzeć kilka następujących po sobie umów leasingu dotyczących tej samej rzeczy.
Jak księgować leasing ? –
Leasing bieżący i finansowy – różnice w rozliczeniach
Te dwie formy znacząco różnią się pomiędzy sobą z punktu widzenia ujęcia w księgach rachunkowych. Przede wszystkim w przypadku leasingu operacyjnego, przedmiot umowy pozostaje na stanie majątku leasingodawcy. Za to w przypadku leasingu finansowego, jest on już ujmowany jako środek trwały leasingobiorcy.
Dlatego leasingobiorca, który podpisał umowę leasingu bieżącego nie może korzystać z odpisów amortyzacyjnych oraz ujmować ich w kosztach uzyskania przychodu. Niezależnie od tego możemy ująć w nich całą ratę leasingową, w wysokości uwzględniającej także wszelkie opłaty manipulacyjne oraz prowizje, a także koszty związane z codzienną eksploatacją przedmiotu leasingu.
W odróżnieniu do niego, przedsiębiorca korzystający z leasingu finansowego, w kosztach może uwzględnić odpisy amortyzacyjne oraz wysokość odsetek leasingu. – Stanowi one różnicę pomiędzy kwotą spłaty a początkową wartością przedmiotu leasingu, Można odliczyć także bieżące wydatki związane z korzystaniem z przedmiotu umowy.
W przypadku leasingu finansowego, wraz z dokonaniem spłaty ostatniej raty, leasingowany środek trwały przechodzi na własność przedsiębiorcy. Nie ma więc konieczności zawierania dodatkowej umowy w tym zakresie ani dokonywania odrębnych ustaleń z leasingodawcą. Takiej możliwości nie przewiduje natomiast leasing operacyjny. Istnieje jednak możliwość wykupienia przez przedsiębiorcą przedmiotu umowy, ale na mocy odrębnego porozumienia i po uprzednim ustaleniu warunków przeniesienia własności.
Artykuły na temat podatków z naszego zaprzyjaźnionego portalu:
Podatek – rodzaje deklaracji PIT
Czy podatek może się przedawnić ?
Zmiana zasad poboru zaliczek – podatek PIT
Użyczenie nieruchomości a podatek VAT
Podatek liniowy – czy to się opłaca?